Foghúzás után biztosan sokan átélték már azt a kellemetlen érzést, amikor törölközőn kellett aludniuk a vérzés miatt. Azonban ez teljesen normális, hiszen egy gyökérrel rendelkező rágófog nagy lyukat hagy maga után. Ennek pedig teljesen ki kell tisztulnia. Foghúzás után szenteljünk figyelmet a pihenésnek és a hirtelen mozdulatok elkerülésének! Lehetőleg kerüljük a hajolgatást és fogyasszunk pépes ételeket. Amelyik oldalról kihúzták a fogunkat, azon az oldalon pár napig ne rágjunk. Hiszen az ételtörmelék bekerülhet a húzás helyére, gyulladást okozva ezzel.
Természetesen soha nem kellemes dolog, amikor fogorvoshoz kell mennünk, hiszen sokan a fájdalomtól tartanak. Manapság foghúzás előtt adnak érzéstelenítő injekciót, amitől nem fogunk semmilyen fájdalmat érezni. Előfordulhat, hogyha nagyobb, jól álló fogról van szó, esetleg ferde gyökérről, hogy nehezebben jön ki. Ekkor a húzásnál cibáló, nyomó-húzó érzés keríthet bennünket hatalmába, de csak addig, amíg a fog elválik az ínytől. Amikor ez megtörténik, a fogorvos könnyedén, egyetlen mozdulattal kiemeli a bajt okozó fogat.
Foghúzás után mire kell odafigyelnünk?
Először is tilos az alkoholos öblítés! Ma már lehet kapni kifejezetten erre a célra kapható öblögetőket, amik segítenek megakadályozni a fertőzéseket és meggyorsítják a sebgyógyulást. A fájdalom 5-10 napig is tarthat. Gondoljunk bele, hogy a fog helyén egy nagy lyuk marad, amit folyamatosan sterilen kell tartanunk. Sajnos a foghúzás után az állkapocscsont is érintett az összehúzódás folyamatában. Ezért járhat nagyobb és tovább tartó fájdalommal a seb beforrása.
Foghúzás után fontos a pihenés. Az első éjszakát célszerű teljesen vízszintesen tölteni. Vegyünk ki minden párnát a fejünk alól és helyezzünk az arcunk alá egy vastagabb törölközőt. Azon az arcfélen aludjunk, ahonnan a rossz fogat eltávolították. Így minden éjjel keletkező váladék, ami leginkább vér, egyszerűen ki tud folyni a szánkból. Érdemes megpróbálni egy-két éjszakát félig nyitott szájjal aludni. Foghúzás után tilos a sebet szívogatni vagy a nyelvünkkel, ujjunkkal, bármilyen eszközzel piszkálni. Ahogyan húzódik össze, előfordulhat lilás színátmenet is. Ez azonban csak addig tart, amíg a seb teljesen összeforr.
Foghúzás után előfordulhat fertőzés?
Természetesen igen. Főleg akkor, ha valaki nem képes megállni az óvintézkedéseket és egyfolytában piszkálja a sebet. Könnyedén belejuthatnak baktériumok, amik elszaporodva fertőzéshez vezethetnek. Foghúzás után forró, túl meleg levesek és nagyobb darabos ételek fogyasztása tilos! Továbbá, a meleg teát is kerülni kell, mert késlelteti a nyálkahártya gyógyulását. A tévhitekkel ellentétben, az alkoholos öblítés szigorúan tilos! Egyáltalán nem segíti a seb gyógyulását, inkább késleltetheti és vérzést idézhet elő, hiszen értágító hatása van.
A túlságosan hideg italokat is el kell felejteni egy időre. Inkább válasszunk szobahőmérsékletű italokat! A sebből ürülő gennyes váladék, valamint a duzzadt íny a foghúzás utáni fertőzés jelei közé sorolható. Ezen kívül, a tartós, múlni nem akaró vérzés, illetve a tartós szájzár. Akkor is gyanakodjunk fertőzésre, ha állandósuló zsibbadás vagy hosszantartó fájdalom jelentkezik. A száj higiéniájának egyáltalán nem tesz jót az állandó alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás sem.
A foghúzás utáni fertőzés jelei nem hanyagolhatóak el!
Nagyon komolyan kell venni minden tünetet, hiszen egy kezeletlen, gyulladt fog gócot jelent a szervezetben. Ugyanígy kell gondolkodni a fertőzés megléte esetén is. A környező nyirokcsomók begyulladhatnak, az arc feldagadhat és még láz is jelentkezhet. Ahhoz, hogy elkerülhessük a kellemetlenséget, ne öblögessünk! Viszont a már jól megszokott szájápolási rutinunkhoz térjünk nyugodtan vissza. Mossuk reggel és este a fogunkat, csak ne használjunk szájvizet.
A fogkefével próbáljuk meg elkerülni a húzás helyét, ne piszkáljuk, hagyjuk, hogy magától gyógyuljon be! Foghúzás utáni fertőzés jelei lehetnek a duzzadt, dagadt fogágy, tályog kialakulása, érzékeny és/vagy vörös fogíny, lüktető, sokáig tartó fájdalom, láz, gennyzacskók kialakulása, feldagadt arc. Ezekből is láthatjuk, hogy mennyire fontos a megelőzés, hiszen az utólagos kezelés olykor bonyolultabb és néha még veszélyes is lehet.
Mire figyeljünk még a foghúzást követően?
A húzás helyén, pontosabban a kihúzott fog helyén előfordulhat úgynevezett vérdugó. Ez gyakorlatilag alvadt vér, ami az ínyből távozik. Ezt kihúzni, piszkálni vagy szívogatni szigorúan tilos! Ez a vérdugó tudja megakadályozni azt, hogy baktériumok jussanak a sebbe. Elzárja a rést, így védve az ínyt a fertőzések ellen. Továbbá, a húzás után nem ajánlott semmilyen tevékenység, ami nyomással jár.
Vagyis tilos a búvárkodás, az erőteljes orrfújás, a repülőn történő utazás, sőt, még egy gumimatrac felfújása is árthat a vérdugónak. Természetesen a megerőltető fizikai munkát is kerülni kell néhány napig. Amennyiben minden fogorvosi utasítást betartunk a foghúzás után, akkor szépen begyógyul a seb, mindenféle gond nélkül.